מספרה וסלון כלות - Yakir Malul

פרויקט בעל מראה חדשני, המתאפיין בעיצוב טוטאלי וחסר פשרות, תוך שימוש בקו עיצובי מתפתל וזורם, שאינו פוסח על שום מימד

ועל שום אלמנט- על הרצפה, על הקירות, על התקרה, על הרהיטים והספות.

השראה

לאחר ההיכרות עם בעל העסק- הספר יקיר מלול ,שאופיו המיוחד והתמסרותו לתהליך תרמו רבות להצלחת הפרויקט, הגיעה ההשראה ליצירת הפרויקט ממס' מקומות:

1- צורת הטיפה ,אשר משמשת כמוטיב מרכזי ביצירה, אליה הגענו במהלך החיפוש אחר צורה פשוטה ויסודית למראות התלויות על הקיר בכל עמדת תספורת. בחרנו דווקא בצורת הטיפה מכיוון שלטיפה עצמה אין צבע- היא שקופה אך מקבלת את השתקפות סביבתה, וזהו בעצם תפקידה של המראה גם מבחינה פונקציונאלית וגם מבחינה אסתטית.

2- יצירותיה של המעצבת הבריטית זאהה חדיד, הידועה בשימוש בקו טבעי ,זורם, וחסר גבולות ובשימוש נועז בשחור-לבן המדגיש את ההשלמה שבניגודיות.

הקונספט העיצובי

עיצוב שיקי ומודרני המשדר ניקיון, תעוזה וחדשנות, כאשר לכל פונקציה ישנה אוירה שמתאימה לייעודה, למשל באזור הכלות ובאזור החפיפה- תחושה אינטימית, ומאידך- באזור התספורות- תחושה דינמית ונמרצת.כל זאת תוך שמירה על הקשר העיצובי ושפה משותפת בין הפונקציות.

 הצרכים הפונקציונליים

לאחר חקירת צרכי העסק, תהליך העבודה בו והבנת הרצונות והחלומות העומדים מאחוריו, בנינו פרוגראמה מתאימה הדורשת תכנון וארגון של מס' פונקציות בחלל המיועד: 3 עמדות תספורת ופינת ישיבה להמתנה, איזור אינטימי ל-2 עמדות חפיפה, עמדה מיוחדת לתסרוקות ואיפור המשלבת בתוכה תאורה המתאימה לאיפור הכלות ,פינת ישיבה למלווי הכלה, עמדת ציפורניים, חדר לקוסמטיקאית, דלפק מכירה עם קופה, מתקני תצוגה, פתרונות אחסון , מטבחון ושירותים.

הנתונים הקיימים

חלל מרובע אשר שימש לפני כן כפיצרייה. במקום 2 עמודים קונסטרוקטיביים שאינם ניתנים לשינוי, וכן קוביית בטון גדולה שלא ניתנת להריסה מכיוון שהיא משמשת כגג המקלט של הבניין.

תיאור הפרויקט

החלק הראשון במלאכת התכנון היה למצוא את המיקום המתאים ל3 עמדות התספורת,

לאחר בירור האופציות הוחלט כי העמדות ימוקמו על הקיר המערבי, מכיוון שזוהי הפונקציה הבולטת ביותר במספרה ותנועת הרחוב היא ממזרח למערב, כך כל מי שיעבור ברחוב יוכל לראות את העמדות שהן ההצגה העיקרית במקום.

על כל עמדה ישנה מראה בצורת טיפה ובין המראות ישנן גופי תאורה בצורת טיפות יותר קטנות שמשלימות את העיצוב.

לאחר מיקום 3 עמדות התספורת יצרנו קיר חציצה על מנת לייצר איזור אינטימי לעמדות החפיפה, חצי מקיר החציצה מחופה במראה גדולה מהרצפה ועד התקרה אשר יוצרת אשליה של המשכיות, כאשר אנו מסתכלים על 3 עמדות התספורת מכיוון הכניסה זה נראה כאילו יש שם 6 עמדות. חציו השני של קיר החציצה הינו קיר תצוגת מוצרים כאשר גב הקיר עשוי זכוכית חלבית דרכה נכנס אור טבעי מעומעם לאזור החפיפה האינטימי.

בין העמודים הוחלט למקם את העמדה המיוחדת לכלות הכוללת גם תאורת איפור שקועה בתוך העמודים כאשר העמדה מבודדת את איזור הכלות מאזור התספורות.

בין כל הפונקציות נמצא דלפק המכירה המיוחד שעוצב במיוחד עבור הפרוייקט, כמו כל שאר האלמנטים שתוכננו ועוצבו על ידי הסטודיו: הריהוט, הספות, המראות והאלמנטים המשלימים, כולם יוצרו מפרי הדמיון ע"י בעלי המקצוע השונים עימם אנו עובדים.

דלפק המכירה המעוגל יוצר זרימה בחלל, מקשר בין הפונקציות ומשלים את העיצוב המפותל והדינמי בפרויקט.

מאחורי הדלפק ישנה עמדה לבניית ציפורניים ומאחוריה נבנה חדר עבור קוסמטיקאית, שנבנה על במת הבטון הקיימת.

בפרויקט ישנם 2 קוים שחורים מפותלים שאינם פוסחים על שום אלמנט ומימד, הקוים עוברים ברצפה, בתקרה, על הקירות, על הרהיטים והספות ומטשטשים את החלוקה למימדים ובכך יוצרים עיצוב דינאמי ,נועז וחסר גבולות עם קונטרסט חזק ונקי של שחור ולבן המדגיש את ההשלמה שבניגוד.

בכדיי לשבור את המונוכרומאטיות ולהכניס תחושת חמימות לעיצוב, נעשה שימוש עדין בעץ אלון שמכניס מרקם טבעי וגוונים חמימים לחלל ובכך נותן תחושת ביתיות.

בנוסף השתמשנו במקומות מסוימים בחיפוי בטון בכדי להכניס טיפה "לכלוך-מעודן" לעיצוב הנקי, בכדי שיוכלו המשתמשים במקום להתנהל בנינוחות ולא ירגישו שהם ב"בית מרקחת".

תמונות לפני ואחרי

1
2
3
4
5
6